Toggle menu
Toggle preferences menu
Toggle personal menu
Ikke logget på
Your IP address will be publicly visible if you make any edits.

Handelshuset Aulum: Forskelle mellem versioner

Fra Kammeraterikrig.dk
mIngen redigeringsopsummering
 
(14 mellemliggende versioner af den samme bruger vises ikke)
Linje 1: Linje 1:
{{Infobox airsoftvirksomhed 2
{{Infobox airsoftvirksomhed 2
|Åbningstider=Mandag, Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fredag, Lørdag
|Åbningstider=Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fredag, Lørdag
|Kort=56.265547879264254, 8.789050554081955
|Kort=56.265547879264254, 8.789050554081955
|Adresse=Jernbanegade 7 ,7490 Aulum
|Adresse=Jernbanegade 7 ,7490 Aulum
|Grundlagt=2016 (1993)
|Grundlagt=1993
|Nedlagt=
|Nedlagt=
|Andre navne=Handelshuset
|Andre navne=Handelshuset
Linje 18: Linje 18:
|Mekker=Ja
|Mekker=Ja
}}
}}
'''Handelshuset Aulum''' er en midtjysk airsoft- og sportsudstyrsforhandler i Midtjylland. Kenneth Storm Hansen overtog butikken i 2016.<ref>[https://datacvr.virk.dk/enhed/virksomhed/38147331?fritekst=handelshuset%2520aulum&sideIndex=0&size=10 Handelshuset Aulum], [https://CVR.dk CVR.dk], udateret, hentet 15. oktober 2023</ref><ref name=":0">[https://www.armytags.eu/about-us/ About us], [https://www.armytags.eu/ Armytags.eu], udateret, hentet 15. oktober 2023</ref> I 2017 overtog Handelshuset Aulum [[Battleground Airsoft]]. Derudover ejer Handelshuset Aulum også Armytags.dk og Outdoorstore.dk.
'''Handelshuset Aulum''' er en midtjysk airsoft- og sportsudstyrsforhandler i Midtjylland. Kenneth Storm Jessen overtog butikken i 2016.<ref>[https://datacvr.virk.dk/enhed/virksomhed/38147331?fritekst=handelshuset%2520aulum&sideIndex=0&size=10 Handelshuset Aulum], [https://CVR.dk CVR.dk], udateret, hentet 15. oktober 2023</ref><ref name=":0">[https://www.armytags.eu/about-us/ About us], [https://www.armytags.eu/ Armytags.eu], udateret, hentet 15. oktober 2023</ref> I 2017 overtog Handelshuset Aulum [[Battleground Airsoft]]. Derudover ejer Handelshuset Aulum også Armytags.dk og Outdoorstore.dk. Derudover organiserer Handelshuset Aulum også den danske del af G&G Armanent World Cup.<ref>[https://handelshusetaulum.dk/gg-world-cup/ G&G World Cup], [https://handelshusetaulum.dk/ Handelshuset Aulum], udateret, hentet 15. oktober 2023</ref>


== Historie ==
== Historie ==
Linje 25: Linje 25:
Efter en rejse med en tidligere kollega til Kina i 2000, opdagede han airsoft. De købte en hel container med udstyr, der blev en kæmpe succes. I 2005-6 oprettede virksomheden sin første webshop med henblik på online salg. dag er airsoft virksomhedens primære salgsområde.  
Efter en rejse med en tidligere kollega til Kina i 2000, opdagede han airsoft. De købte en hel container med udstyr, der blev en kæmpe succes. I 2005-6 oprettede virksomheden sin første webshop med henblik på online salg. dag er airsoft virksomhedens primære salgsområde.  


I 2017 solgte Kristensen virksomheden til sit barnebarn Kenneth Storm Jessen, der selv har været en del af virksomheden i mere end ti år og begyndte allerede som 13 årig.<ref name=":0" /><ref>[https://www.herningfolkeblad.dk/artikel/982b40b3-81c7-4944-ab58-49872a1873d3/ Barnebarn overtager Handelshuset], [https://www.herningfolkeblad.dk/ Herning Folkeblad], 7. december 2016, hentet 15. oktober 2023</ref>  
I 2017 solgte Kristensen virksomheden til sit barnebarn Kenneth Storm Jessen, der selv har været en del af virksomheden i mere end ti år og begyndte allerede som 13 årig.<ref name=":0" /><ref name=":1">[https://www.herningfolkeblad.dk/artikel/982b40b3-81c7-4944-ab58-49872a1873d3/ Barnebarn overtager Handelshuset], [https://www.herningfolkeblad.dk/ Herning Folkeblad], 7. december 2016, hentet 15. oktober 2023</ref> På tidspunktet for overtagelsen havde virksomheden fire ansatte og en årlig omsætning på 5,5 millioner kroner.<ref name=":1" />
 
== G&G Armanent World Cup ==
:''{{uddybende|G&G Armanent World Cup}}''
Handelshuset Aulum har arrangeret den danske deltagelse i G&G Armanents World Cup i ekstremskydning to gange.<ref name=":2">[https://handelshusetaulum.dk/information/ Information], [https://handelshusetaulum.dk/ Handelshuset Aulum], udateret, hentet 15. oktober 2023</ref> Repræsentanter for Handelshuset Aulum deltager i forskellige events i Danmark, hvor hold af to personer kan konkurrere om en plads i finalekonkurrencen i Taiwan.<ref name=":2" />
 
=== Placeringer ===
2019: 13 plads ud af 33<ref>[https://www.g-cqb.com/score_worldcup-28 World Cup CQB shooting competition], [https://www.g-cqb.com/ G-cqb.com], udateret, hentet 15. oktober 2023</ref>
 
2023: 7 plads ud af 34<ref>[https://www.g-cqb.com/score_worldcup-42 World Cup CQB shooting competition], [https://www.g-cqb.com/ G-cqb.com], udateret, hentet 10. juni 2024</ref>
 
==Events==
:''{{uddybende|Battleground Airsoft}}''
{{#ask:
[[Category:Events]]
[[Event owner::Handelshuset Aulum]]
|format=outline
}}
 
{{bane i medierne}}


==Noter==
==Noter==
{{reflist|3}}
{{reflist|3}}


[[category: Virksomheder]]
[[category: Virksomheder]][[category: Forretning]]


{{navbox virksomheder}}
{{navbox virksomheder}}

Nuværende version fra 5. feb. 2026, 20:11


Handelshuset Aulum
Indlæser kort...
Kort 56° 15' 55.97" N, 8° 47' 20.58" E
Adresse Jernbanegade 7 ,7490 Aulum
Grundlagt 1993
Andre navne Handelshuset
Åbningstider Tirsdag, Onsdag, Torsdag, Fredag, Lørdag
Mekker Ja
Virksomheden
Type Enkeltmandsvirksomhed
CVR 38147331
Ejer Kenneth Storm Jessen
Telefon 97473178
E-mail E-mail
Eksterne links

Handelshuset Aulum er en midtjysk airsoft- og sportsudstyrsforhandler i Midtjylland. Kenneth Storm Jessen overtog butikken i 2016.[1][2] I 2017 overtog Handelshuset Aulum Battleground Airsoft. Derudover ejer Handelshuset Aulum også Armytags.dk og Outdoorstore.dk. Derudover organiserer Handelshuset Aulum også den danske del af G&G Armanent World Cup.[3]

Historie

I 1993 grundlagde Bjarne Kristensen Handelshuset Aulum som B.K. Fiskegrej med fokus på fiskeriudstyr, der blev solgt til lokale i Aulum fra Kristensens bopæl[2]. Successen fik Kristensen til at købe flere produkter. I 1998 var virksomheden for stor til at være en hjemmevirksomhed.

Efter en rejse med en tidligere kollega til Kina i 2000, opdagede han airsoft. De købte en hel container med udstyr, der blev en kæmpe succes. I 2005-6 oprettede virksomheden sin første webshop med henblik på online salg. dag er airsoft virksomhedens primære salgsområde.

I 2017 solgte Kristensen virksomheden til sit barnebarn Kenneth Storm Jessen, der selv har været en del af virksomheden i mere end ti år og begyndte allerede som 13 årig.[2][4] På tidspunktet for overtagelsen havde virksomheden fire ansatte og en årlig omsætning på 5,5 millioner kroner.[4]

G&G Armanent World Cup

Uddybende Uddybende artikel: G&G Armanent World Cup

Handelshuset Aulum har arrangeret den danske deltagelse i G&G Armanents World Cup i ekstremskydning to gange.[5] Repræsentanter for Handelshuset Aulum deltager i forskellige events i Danmark, hvor hold af to personer kan konkurrere om en plads i finalekonkurrencen i Taiwan.[5]

Placeringer

2019: 13 plads ud af 33[6]

2023: 7 plads ud af 34[7]

Events

Uddybende Uddybende artikel: Battleground Airsoft


Handelshuset Aulum i medierne

Noter

  1. ↑ Handelshuset Aulum, CVR.dk, udateret, hentet 15. oktober 2023
  2. ↑ 2,0 2,1 2,2 About us, Armytags.eu, udateret, hentet 15. oktober 2023
  3. ↑ G&G World Cup, Handelshuset Aulum, udateret, hentet 15. oktober 2023
  4. ↑ 4,0 4,1 Barnebarn overtager Handelshuset, Herning Folkeblad, 7. december 2016, hentet 15. oktober 2023
  5. ↑ 5,0 5,1 Information, Handelshuset Aulum, udateret, hentet 15. oktober 2023
  6. ↑ World Cup CQB shooting competition, G-cqb.com, udateret, hentet 15. oktober 2023
  7. ↑ World Cup CQB shooting competition, G-cqb.com, udateret, hentet 10. juni 2024